Akcja Czterolatki - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Akcja Czterolatki


 
 
„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”
 
 
– akcja godna naśladowania.

        Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy już od ośmiu lat prowadzi akcję czytelniczą „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” polegającą na podarowaniu książeczki każdemu czterolatkowi z gminy. Co roku na specjalnie zorganizowanym spotkaniu Wójt Gminy wręcza dzieciom ufundowane przez siebie książki, które mają u najmłodszych zaszczepić miłość do czytania, a u rodziców wyrobić nawyk codziennego głośnego czytania swojemu dziecku.

       Akcja świetnie wpisuje się w działalność Biblioteki z Pałecznicy, która od ponad 20 lat realizuje wiele przedsięwzięć propagujących czytelnictwo wśród najmłodszych, które przyczyniły się do budowania więzi w społeczności lokalnej. Od 14 lat Biblioteka aktywnie uczestniczy w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Wszystkim działaniom przyświeca troska o zdrowie emocjonalne dzieci.

      Akcję czytelniczą „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” objęły patronatem: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom w Warszawie i Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola” w Krakowie. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem, nie tylko wśród lokalnego społeczeństwa, ale i w całym kraju. Akcja Biblioteki z Pałecznicy stała się wzorem dla innych gmin w Polsce. Podobne programy czytelnicze prowadzone są w wielu miejscowościach m.in. w Kijach, Michałowie, Gnieźnie, Żorach, Moszczenicy, Piotrkowie Kujawskim, Żabim Rogu, Woźnicach, Wrzosowej i Radziemicach.

      Akcja „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” ma przekonać dorosłych, że codzienne czytanie dzieciom to wspaniała inwestycja w ich przyszłość. Czytanie doskonali język, który jest głównym narzędziem myślenia, komunikacji międzyludzkiej i zdobywania wiedzy. Czytanie rozwija także empatię, wyobraźnię i wrażliwość moralną, buduje i wzmacnia więź między pokoleniami. Rodzice podczas czytania poświęcają swojemu dziecku czas i uwagę, przez co okazują miłość, budują relacje i przyczyniają się do tego, że dziecko staje się człowiekiem o bogatym wnętrzu.

      Inauguracja akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” odbyła się w październiku 2005 r. Gośćmi Honorowymi dotychczasowych spotkań byli przedstawiciele Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom: p. Irena Koźmińska – Prezes, p. Elżbieta Olszewska – Dyrektor Programowy, p. Joanna Górska – Dyrektor ds. Współpracy i p. Joanna Kucharczyk – Asystentka p. Prezes; Dyrektor Instytutu Książki w Krakowie – p. Magdalena Ślusarska i wiele osobistości pióra, sceny i polityki.
 
      Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom wręczyła Gminnej Bibliotece Publicznej Nagrodę Główną – Statuetkę. Taką samą nagrodę otrzymał również Wójt Gminy. Dodatkowym wyróżnieniem i satysfakcją dla Biblioteki było otrzymanie z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” (2006 r.) a także Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznanej (w 2012 r.) przez Kapitułę Miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

        Na przestrzeni 11 lat ok. 450 maluchów otrzymało książeczki z rąk Wójta Gminy, a rodzice dowiedzieli się o korzyściach z głośnego czytania dzieciom. Efektem tych działań jest wzrost liczby najmłodszych czytelników i większa frekwencja w Bibliotece. Upowszechnienie programu „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce i poprawienia kompetencji językowych Polaków. Kontakt z książką od najmłodszych lat jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania człowieka we współczesnym skomplikowanym świecie.

 

Krystyna Błaut
Koordynator Wojewódzki kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”