Sukcesy, wyróżnienia - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Sukcesy, wyróżnienia

        Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy od lat aktywnie angażuje się w realizację wielu przedsięwzięć na rzecz dobra dzieci.

      W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” podejmuje szereg działań edukacyjnych zabiegając o wprowadzanie codziennego głośnego czytania w rodzinach, szkołach, przedszkolach, świetlicach i bibliotekach nie tylko w środowisku lokalnym ale także w dwóch powiatach, proszowickim i miechowskim. Codzienne czytanie swoim pociechom to ważna inwestycja w dziecko. Dlatego Biblioteka popularyzuje i aktywnie uczestniczy w programach „Czytające Szkoły”, „Czytające Przedszkola” oraz „Nauczanie Wartości”. Wychodzi z założenia, że dzieci uczą się wartości moralnych głównie na przykładzie dorosłych, ale także słuchając czytanych im mądrych książek, z których mogą wyciągnąć wzorce do naśladowania.
      W myśl tego, że czytelnikiem nikt się nie rodzi i że miłość do książki trzeba zaszczepić już od najmłodszych lat, Biblioteka włączyła do kampanii wszystkie gminne Przedszkola pasując maluchy na klubowiczów „Czytających Krasnali”, „ Molików Książkowych” oraz „ Przyjaciół Żółwia Franklina”.
       Inspiruje, organizuje bądź współorganizuje przedsięwzięcia i imprezy promujące głośne czytanie dzieciom oraz wspierające ich zdrowie emocjonalne: „Pasowanie na Czytelnika”, „Noc z Andersenem”, „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”, „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, ,,Mikołajki z Mikołajem”, „Spotkania autorskie i z ciekawymi ludzmi”, konkursy recytatorskie i plastyczne
, nagradza czytelników o największej frekwencji organizując „Biesiadnę Czytelniczą", wycieczki i inne.

       Z myślą o najmłodszych czytelnikach zaprojektowała w nowo wybudowanej Bibliotece „Mini Bajkolandię”. Dzieci mogą posłuchać czytanych bajek, rozwijać swoje umiejętności plastyczne a także pobawić się zabawkami, podczas gdy rodzice są zajęci wyszukiwaniem informacji.

       Projekt „Aktywni dziś, wygrywają jutro” czy Program „Akademia Orange dla bibliotek” są inspiracją do organizowania lekcji bibliotecznych ”Historia Książki i Biblioteki”, „Zasady korzystania z katalogu”, „Poznaj swoją Bibliotekę”, "Bezpieczny Internet”, organizuje spotkania z osobami 50+.
Dba o dokształcanie, przez udział w seminariach, szkoleniach, konferencjach i warsztatach: „Rola Biblioteki Publicznej w edukacji dzieci i młodzieży”, ”Mądre wychowanie”, „Potrzeby emocjonalne dziecka”, „Strategia brakującego opiekuna”, „Jak kochać dziecko”, „Prawa Dziecka - historia, stan obecny, perspektywy”, „Małopolskie Euro Info”, „Planowanie Rozwoju Biblioteki”, „Wiedza na wyciągnięcie ręki”, „Technologie Informacyjne w Bibliotece”, "Latarnik Polski Cyfrowej" i wiele innych.

        Na przestrzeni dziesięciu lat zorganizowała dziesiątki imprez czytelniczych z udziałem setek dzieci i dorosłych, pozyskując do współpracy nie tylko społeczeństwo lokalne.

        Mając świadomość dzisiejszej rzeczywistości, wpływającej negatywnie na rozwój osobowości dzieci, przy współpracy z Wójtem Gminy w 2005 roku zainicjowała pomysł podarowania każdemu czterolatkowi – mieszkańcowi gminy , książeczkę.
       Gminną akcję pn. „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” objęły Patronatem Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i miesięcznik "Bliżej Przedszkola". Podarowana książeczka ma na celu kontynuację lub początek głośnego czytania w każdym domu, oraz rozbudzenie u dzieci zainteresowań czytelniczych. Działania te, przyczyniły się do powiększenia liczby czytelników o wiek przedszkolny.
Akcja cieszy się dużym uznaniem nie tylko w naszym środowisku ale i w całym kraju i jest organizowana już w wielu gminach.


       W trosce o zdrowie emocjonalne dzieci prowadzi rozmowy z rodzicami pn.”Wychowanie przez czytanie”, uświadamiając im o potrzebie spędzania z dzieckiem czasu w mądry sposób na rozmowach i wspólnym czytaniu.
      Zorganizowała akcję charytatywną ”Podziel się z innymi” z udziałem dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, przedszkoli, Biblioteki Narodowej oraz osób prywatnych wspierając książkami, regałami, sprzętem i bajkami DVD, zabawkami i pluszakami Oddziały Dziecięce dwóch szpitali powiatowych w Proszowicach i Miechowie.
        Od kilkunastu lat współpracuje z Dziennikiem Polskim oraz z Internetowym Kurierem Proszowickim.
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Pałecznicy od 2001 r. pełni Funkcję Koordynatora kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” czyli od początku powstania Fundacji ABCXXI – CPCD. W 2007 r. jako jedna z 39 najaktywniejszych Koordynatorów i Liderów kampanii została powołana przez Zarząd Fundacji ABCXXI-CPCD do pełnienia funkcji Koordynatora Wojewódzkiego i Członka Rady Koordynatorów Fundacji ABCXXI- Cała Polska czyta Dzieciom.


         Za zasługi w krzewieniu czytelnictwa otrzymała szereg podziękowań, gratulacji a także tytuł „Przyjaciela Szkoły”. Za wielkie zaangażowanie na rzecz ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” otrzymała „Dyplomy Uznania” (2003-2006), „Wyróżnienie Specjalne i Nagrodę” (2004), „Wyróżnienie Specjalne – Medal” (2005), „Główną Nagrodę – Statuetkę” (2006), odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za zasługi dla kultury polskiej”(2006) oraz „Podziękowanie Specjalne – za zasługi w propagowaniu idei czytania dzieciom a w szczególności za zainicjowanie akcji
 dla czterolatków oraz pozyskanie do współpracy władz lokalnych” (2009).

        W 2012 r. otrzymała dwie nagrody: Nagrodę - Tytuł „Koordynatora 10 – lecia kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom” a także przyznaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” - Nagrodę im. Marii Weryho – Radziłłowicz – za szczególny wkład w edukację i wychowanie dzieci”.

 

        1 marca 2014 roku podczas XIII Poznańskich Spotkań Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom uhonorowała Krystynę Błaut Koordynatora Wojewódzkiego „w uznaniu szczególnych zasług w propagowaniu idei czytania dzieciom” , tytułem i Nagrodą – Dyplomem

 

 

„Koordynator Roku 2013”.

 

 

 

 

 

Gratulacje z okazji Jubileuszu 10-lecia gminnej akcji czytelniczej -

,,Od czwartego roku bez książeczki ani kroku"

Pałecznica, 9 czerwca 2014r.

 

 

 

 

 Gratulacje od P.Haliny Panek - WBP w Kielcach -

z okazji Jubileuszu 10-lecia gminnej akcji czytelniczej 

,,Od czwartego roku bez książeczki ani kroku"

 

 

 

 

 Pozostałe nagrody i wyróżnienia