O Bibliotece - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

O Bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy jest jedyną instytucją kultury na terenie gminy.

Nowy lokal  otrzymany w marcu 2011 r. a oficjalnie otwarty 5 sierpnia 2012 r. jest budynkiem nowoczesnym, parterowym z poddaszem, dostosowanym do osób niepełnosprawnych. Jego łączna powierzchnia użytkowa wynosi 146 m2.  Parter o powierzchni 84 m2 jest wyposażony w księgozbiór dla dorosłych i  dzieci.

„Kącik książki dla najmłodszych” to bajeczna część Biblioteki,  przygotowana z myślą o  najmłodszych użytkownikach, wyposażony w regaliki z kolorowymi bajeczkami w tradycyjnej formie pisemnej i na płytach DVD (które można oglądać na ekranie komputera), zabawkami, tablicą do pisania.  Dzieci spędzają  tutaj miło i pożytecznie czas,  słuchając głośnego czytania w ramach kampanii ”Cała Polska czyta dzieciom” a także rozwijają  swoje talenty plastyczne.

O zasobach bibliotecznych  informuje czytelników katalog on-line znajdujący się w centralnym miejscu parteru Biblioteki.

Na poddaszu o powierzchni 62 m2 znajduje się czytelnia elektroniczna wyposażona w sześć komputerów najnowszej generacji, urządzenie wielofunkcyjne (kserokopiarka, drukarka i skaner),  czytelnia popularno naukowa oraz księgozbiór dla młodzieży.

Piękna i zmodernizowana biblioteka zlokalizowana w samym sercu gminy, w centrum miejscowości, w pobliżu wszelkich punktów użyteczności społecznej,  jest wizytówką nie tylko naszej miejscowości i gminy ale przede wszystkim miejscem realizacji potrzeb intelektualnych, emocjonalnych i integracji lokalnej społeczności. Zmiana lokalizacji na pewno przyczyni się do zwiększenia ilości użytkowników i ich frekwencji.

Biblioteka obecnie dysponuje ponad 10.000  woluminami z zakresu literatury pięknej i popularno -naukowej  dla wszystkich grup użytkowników.

Od paru lat ilość czytelników utrzymuje  się prawie na jednym poziomie (ok. 400 rocznie), którzy dokonują w ciągu roku ok. 6000 -  7000  wypożyczeń. Dzieci i młodzież mogą korzystać z najnowszego kanonu lektur do szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

W ostatnich latach Biblioteka zaczęła  gromadzić  również książki z najpopularniejszych kierunków studiów m.in. prawa, historii, ekonomii, politologii, rolnictwa.

Promująca czytelnictwo działalność edukacyjna i kulturalna jest niezbędna w pracy  nowoczesnej biblioteki za jaką uchodzi książnica w Pałecznicy. Biblioteka zaprasza wszystkich mieszkańców gminy do spędzenia czasu w miłej atmosferze na różnego rodzaju spotkaniach, dyskusjach o książce, oraz  innych imprezach.

Wiele  imprez  propagujących  czytelnictwo zostało  na stałe wpisane w kalendarium biblioteki :

• „Pasowanie na czytelnika”,

• „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”,

• „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”,

• „Noc z Andersenem”

• "Noc Bibliotek"

• "Urodziny Misia Książkowego"

• "Biesiada Czytelnicza" z okazji Dnia Kobiet,

• "Bezpieczny Internet"

• „Lekcje biblioteczne”,

• Spotkania: autorskie,  z ciekawymi ludzmi oraz międzypokoleniowe,

•  Konkursy recytatorskie, literackie i plastyczne.

Biblioteka zawsze dba o to, aby każdy kto tylko chce czytać miał możliwość skorzystania z tej szansy. Dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych świadczona jest usługa  ”Książka na telefon”, dla szkół gminnych  znajdujących się w znacznej odległości od Biblioteki organizowane  są   „Wypożyczenia zbiorowe”, natomiast pozostali   czytelnicy mogą korzystać z usług bibliotecznych w bardzo dogodnym dla siebie  czasie, ponieważ biblioteka jest czynna   dwa razy w tygodniu do późnych godzin wieczornych.

W przypadku, gdy biblioteka nie posiada poszukiwanej przez czytelnika pozycji, to w ramach „wypożyczeń międzybibliotecznych” zostaje ona na życzenie sprowadzona.

Uudział biblioteki w programach:

"Akademia Orange dla Bibliotek", „Program Rozwoju Bibliotek" (rezultatem tych działań  jest otrzymany sprzęt elektroniczny: komputer z pełnym oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne, drukarka i aparat cyfrowy, książki oraz bezpłatny Internet dla użytkowników) „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”, "Link do Przyszłości.Młodzi.Internet.Kariera", "O Finansach....w bibliotece", "Latarnik Polski Cyfrowej", "E-uropa-Wspieraniee-Aktywnośći Obywatelskiej w Unii Europejskiej", "Czytam sobie w bibliotece".

Centrum Edukacyjne w Krakowie  "Bliżej Przedszkola" w ramach patronatu medialnego nad akcją czytelniczą "Od czwartego roku bez książeczki ani kroku" wspiera bibliotekę książkami dla dzieci.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy  jako nowoczesna placówka poprawia sprawność w pełnieniu podstawowej funkcji a także tworzy trwałą platformę międzypokoleniowych spotkań realizując potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne lokalnego społeczeństwa.