Doradca Zawodowy o przyszłości edukacyjnej i zawodowej młodzieży. - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Doradca Zawodowy o przyszłości edukacyjnej i zawodowej młodzieży.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy oraz Zespół Szkół w Ibramowicach były miejscem kolejnych spotkań ”O przyszłości -  lokalnie’’ realizowanych w ramach  projektu FRSI,  na  których zaproszony  gość - doradca zawodowy p. Małgorzata Chudeusz przedstawiła młodzieży gimnazjalnej klas III przy pomocy multimedialnej prezentacji ścieżkę edukacyjną, która już w niedługim  czasie musi być konkretnie wytyczana przez młodzież.

Obecność doradcy zawodowego na spotkaniach z młodzieżą gimnazjalną nie była przypadkowa.  W tym okresie, kiedy uczniowie kończą drugi etap edukacji i stoją przed poważniejszym wyborem następnego etapu kształcenia, potrzebna jest im dobra wiedza i informacja o szkołach średnich, o aktualnym zapotrzebowaniu na rynku pracy oraz wiedza, dzięki której będą dokonywać bardziej  świadomych wyborów -  dotyczących planowania  swojej ścieżki rozwoju edukacyjnego i zawodowego. Organizatorom zależało też  na tym, aby przybliżyć uczestnikom te zawody, w których istotną rolę  odgrywają nowoczesne technologie.

Na początku uczniowie dowiedzieli się, kim jest doradca zawodowy i w czym może pomóc.  Ponadto podczas spotkania omówione zostały takie aspekty jak: własne zasoby, różne typy szkół i  profile klas, dodatkowe zajęcia w szkołach oraz  programy wdrażane w proces edukacyjny, które miały na  celu   podniesienie świadomości  uczniów o ich własnych możliwościach oraz potencjale szkół – zarówno tych funkcjonujących w naszym w lokalnym środowisku  jak i tych usytuowanych w większych miastach.

Zaprezentowany „Schemat kształcenia od gimnazjum do studiów doktoranckich” oraz opowiadanie o „Micie jednego zawodu – czyli jak nie planować kariery zawodowej” to poruszane przez doradcę zawodowego tematy  służące  pogłębianiu  możliwości  projektowania samego siebie.   Miały one także na celu  wyznaczenie  młodzieży  horyzontów wyborów,wskazanie umiejętności  budowania optymistycznych postaw, nawet  pomimo realnych trudności, wzbudzenie zawodowej   otwartości, pobudzenie  do aktywności i samodzielności oraz mobilizacje do  wyjścia naprzeciw nowym standardom zawodowym sprzyjającym budowaniu społeczeństwa informacyjnego.

Pod koniec spotkania  uczestnicy mogli przekonać się o swoich preferencjach zawodowych wypełniając „Ankietę skłonności zawodowych”.  Uczniowie mogli indywidualnie sprawdzać swoje zasoby i umiejętności  wykorzystując w tym celu narzędzie „Mój potencjał” znajdujące  się na stronie www: Link do przyszłości.

Dzięki zaangażowaniu instytucji kultury (Biblioteka w Ostrowie i Pałecznicy) oraz instytucji oświatowych (Zespół Szkół w Proszowicach, Ibramowicach i Pałecznicy) ponad 100 przyszłych absolwentów gimnazjów i abiturientów szkoły średniej było uczestnikami projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”,a  ponad  60 uczniów z tych szkół uczestniczyło w spotkaniach „O przyszłości  - lokalnie” w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.  Mam nadzieję, że dostarczona wiedza, wyniesione doświadczenia ze  spotkań z młodymi profesjonalistami, z doradcą zawodowym pomogą młodzieży w dokonywaniu dobrych wyborów edukacyjnych i zawodowych.