Książka uczy, bawi, wychowuje - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Książka uczy, bawi, wychowuje

Dnia 21 marca 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pałecznicy odbyło się spotkanie warsztatowe w ramach projektu: ,,A Ja chcę na spacer... do biblioteki!" którego liderem jest Biblioteka Publiczna w Ostrowie. Spotkanie to miało na celu uświadomienie młodym rodzicom jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywa książka.  Warsztaty prowadziała dr Wanda Matras - Mastalerz adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznastwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Spotkanie warsztatowe zorganizowane zostało w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pałecznicy dn. 21 marca 2014r. w ramach projektu ,,A ja chcę na spacer… do biblioteki!” Liderem tego projektu jest Biblioteka Publiczna w Ostrowie a partnerem warsztatowym Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy. Warsztaty prowadziła dr Wanda Matras – Mastalerz, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznastwa Uniwesytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Pierwsza część spotkania oparta na pięknym akademickim wykładzie i przygotowanej prezentacji prowadzącej wyposażyła młode mamy w wiedzę na temat roli czytania książek dzieciom jako dobrej strategii rozumnego inwestowania w przyszłość dziecka. Uczestniczki z uwagą wysłuchały, że zwykłe czytanie jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspakaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, świetnie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia będące m.in. efektem wzmocnionych więzi emocjonalnych i relacji między opiekunem a dzieckiem.

W drugiej części spotkania, dr Wanda Matras – Mastalerz prezentowała uczestniczkom różne formy książek dla najmłodszych - od mięciutkiej przytulanki wykonanej z materiału do książek multisensorycznych, wśród których zainteresowanie wzbudziły wydawnictwa angielskie i francuskie, a zwłaszcza książki autorstwa Tullet'a wyzwalające w dzieciach dużo samodzielnej kreatywności. Prowadząca spotkanie zachęcała też rodziców aby czytanie dziecku wzbogacać o zajęcia plastyczne lub formy kinezjologii stymulujące rozwój dziecka.

Spotkanie zakończone zostało filmem edukacyjnym Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom pt.: ,,Jak kochać dziecko”, który stał się cennym źródłem wzbogacenia wiedzy na temat kształtowania kultury czytelniczej dzieci. Wszystkie uczestniczki spotkania otrzymały podziękowania oraz teczkę z broszurami informacyjnymi, po czym wypełniły ankiety z których jasno wynika że spotkanie było dla młodych mam bardzo interesujące, a nawet wzbudziło zachwyt z czego Biblioteka Publiczna w Pałecznicy bardzo się cieszy