Od czwartego roku bez książeczki ani kroku - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Od czwartego roku bez książeczki ani kroku

29 października 2013 r.  Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy po raz dziewiąty   zorganizowała jedną z większych akcji czytelniczych „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu Wójt Gminy wręczył dzieciom ufundowane przez siebie książeczki, które mają u najmłodszych zaszczepić miłość do książki, a u rodziców wyrobić nawyk codziennego głośnego czytania swojemu dziecku. W tym roku dzieci otrzymały pięknie wydaną i wartościową w swojej treści książeczkę pt.”Polscy pisarze czterolatkom”.

29 października 2013 r.  Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy po raz dziewiąty   zorganizowała jedną z większych akcji czytelniczych  „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”.   Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu Wójt Gminy wręczył dzieciom ufundowane przez siebie książeczki, które mają u najmłodszych zaszczepić miłość do książki, a u rodziców wyrobić nawyk codziennego głośnego czytania swojemu dziecku. W tym roku dzieci otrzymały pięknie wydaną i wartościową w swojej treści książeczkę pt.”Polscy pisarze czterolatkom”.

Wśród zaproszonych gości, oprócz dzieci i ich opiekunów, byli Wójtowie,  Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego, sołtys wsi Pałecznica, bibliotekarze gmin ościennych, biblioteka wojewódzka i powiatowa oraz Dyrektorzy i nauczyciele miejscowych szkół i przedszkoli.

Tegorocznym specjalnym gościem była Radna Województwa Małopolskiego – p. Lucyna Malec, która nas obdarowała wspaniałymi prezentami. Dzieci otrzymały książeczki i słodycze a ja czerwone korale – symbol małopolski i piękny album małopolski.

Po raz pierwszy gościły u nas dzieci  z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Jaksicach (gmina Miechów) wraz z Dyrekcją i nauczycielami,  z którą biblioteka współpracuje od kilku lat w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Podczas  imprezy czterolatki zostały „Pasowane na  Czytelnika ” i od tego dnia  zostali najmłodszymi  użytkownikami biblioteki. Swoją zgodę dotyczącą warunków „Przyrzeczenia”  wyraziły , odbijając kolorowy paluszek na specjalnie przygotowanej kartce. Wspólna zabawa zintegrowała dzieci z dwóch gmin – Pałecznicy i Miechowa, które na  początku były bardzo onieśmielone.

Nie mogło też zabraknąć głośnego czytania dzieciom wiersza J. Tuwima pt. ”W aeroplanie” w wykonaniu organizatorów i gości.  W oczekiwaniu na przedstawienie teatralne wszyscy dorośli i dzieci zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez organizatorów,  dzięki hojności darczyńców i przyjaciół biblioteki. Spotkanie zakończył spektakl teatralny dla dzieci pt. „Muzykanci z Bremy”.

Akcja czytelnicza pn. „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” objęta została  Honorowym Patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” w Warszawie a Patronatem Medialnym przez Centrum Edukacji „Bliżej Przedszkola” w Krakowie.

Akcja  cieszy się dużym uznaniem i zainteresowaniem   nie tylko wśród lokalnego społeczeństwa ale i w całym kraju. Biblioteka z Pałecznicy stała się wzorem dla innych gmin w Polsce. Podobne programy czytelnicze prowadzone są w wielu miejscowościach m.in. w  Kijach, Michałowie, Gnieźnie, Żorach, Moszczenicy, Piotrkowie Kujawskim, Żabim Rogu, Woźnicach, Wrzosowej, Radziemicach,  Niegardowie i Jaksicach.Akcja „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” ma przekonać dorosłych, że codzienne czytanie dzieciom to wspaniała inwestycja w ich przyszłość. Czytanie doskonali język, który jest głównym narzędziem myślenia, komunikacji międzyludzkiej i zdobywania wiedzy. Czytanie rozwija także empatię, wyobraźnię i wrażliwość moralną, buduje i wzmacnia więź między pokoleniami. Rodzice podczas czytania poświęcają swojemu dziecku czas i uwagę, przez co okazują miłość, budują relacje i przyczyniają się do tego, że dziecko staje się człowiekiem o bogatym wnętrzu.

Na przestrzeni dziewięciu  lat ok. 430 maluchów otrzymało książeczki z rąk Wójta Gminy Pałecznica, a rodzice dowiedzieli się o korzyściach wypływających z głośnego czytania dzieciom. Efektem tych działań jest  wzrost liczby najmłodszych czytelników i większa frekwencja w Bibliotece. Upowszechnienie programu „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce i poprawienia kompetencji językowych Polaków. Kontakt z książką od najmłodszych lat jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania człowieka we współczesnym skomplikowanym świecie.