Moda na książkę - Moda na książkę - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Moda na książkę

W dniu 26 br. na zaproszenie p. Bożeny Wątek odwiedziłam z dzieci z klasy II szkoły podstawowej w Czuszowie. Część uczniów korzysta już od dłuższego czasu z księgozbioru naszej książnicy.

W dniu 26 br. na zaproszenie p. Bożeny Wątek odwiedziłam dzieci z klasy II szkoły podstawowej w Czuszowie. Część uczniów korzysta już od dłuższego czasu z księgozbioru naszej książnicy. Dzieje się tak za sprawą tzw. ?Wypożyczeń Zbiorowych?, których dokonuje wychowawczyni tej klasy. Pani Bożena od lat pożycza większą ilość książek z naszej biblioteki, rozprowadzając je pomiędzy swoich uczniów co świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój swoich podopiecznych, o czy przekonałam się będąc z wizytą. Spotkanie rozpoczęłam wyjaśnieniem tytułu ?Moda na książkę?. Dlaczego ?moda?? ? a dlatego, ponieważ w dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji ani jedynym źródłem rozrywki. Z własnego doświadczenia wiem, że obecnie jest ?moda na komputer?. Nam wszystkim powinno zależeć aby dzieci sięgały po książkę jak najczęściej. Podczas rozmowy z uczniami starałam się im uświadomić, że w naszym życiu powinna ona stanowić nr jeden, ze względu na mnóstwo zalet. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów relaksu, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze. Książka oferuje przede wszystkim nieoceniony zasób wiedzy i faktów a czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Wyczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo ? skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli czyli daje kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego. Następnie dzieci zapoznały się z Regulaminem Działu Dziecięcego, złożyły Ślubowanie a także wzięły udział w ?teście na spostrzegawczość? ? polegającym na wyszukaniu w stosie książek pochodzących z różnych źródeł ? należących do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pałecznicy. Po ?Pasowania na Czytelnika? wybrały sobie książeczki według własnych upodobań i wypożyczyły je do domu. Kolejnym zajęciem podczas spotkania było głośne czytanie przez wszystkich uczestników książki Rafała Witka pt. ?Maja na tropie jaja? w ramach projektu ?Czytam sobie w bibliotece?. Następnie dzieci w pogoni za ?uciekającym jajem? udały się z główną bohaterką opowiadania w podróż. Podzieleni na trzy grupy musieli zdecydować co jest niezbędne do zabrania w ?podróż pod namiot?, ?zimą w góry? i nad ?Morze Egejskie?. Zadanie zostało wykonane na piątkę i wszyscy przy tym świetnie się bawili. Nowo upieczeni czytelnicy oprócz wypożyczonych książek otrzymali okolicznościowe Dyplomy, zakładki i kalendarzyki promujące kampanię społeczną ?Cała Polska czyta dzieciom?.