Noc bibliotecznych potworów - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Noc bibliotecznych potworów

W sobotę 30 maja 2015 roku w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbyła się  I edycja „Nocy Bibliotek”. Tegoroczna akcja głośnego czytania dzieciom  pod hasłem "Groza nie czytać", rozpoczęła XIV Ogólnopolski Tydzień  Czytania Dzieciom. Jej celem było promowanie świata książek, wiedzy i bibliotek oraz zachęcanie do aktywnego wypoczynku w świecie literatury.

W spbotę 30 maja 2015 roku w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbyła się I edycja "Nocy Bibliotek". Tegoroczna akcja głośnego czytania dzieciom pod hasłem "Groza nie cztać, rozpoczęła XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jej celem było promowanie świata ksiazek, wiedzy, bibliotek oraz zachęcanie do aktywnego wypoczynku w świecie literatury.

Gminnej Bibliotece Publicznej w Pałecznicy impreza taka odbyła się dzień później,  31 maja o godz. 18.00 pod nazwą: „Noc bibliotecznych potworów”. Zaproszonych gości już od progu witały straszne pająki, duszki, nietoperze i potworki wraz z melodią grozy. Spotkanie rozpoczęło wspólne śpiewanie piosenki „Cała Polska czyta dzieciom”, która zawsze przewodniczy wszystkim spotkaniom promującym głośne czytanie dzieciom. Następnie uczestnicy imprezy, ci duzi i ci mali wspólnie głośno czytali wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” wraz z aktorem  Piotrem Frączewskim. Atrakcją wieczoru była projekcja filmu animowanego „Sekret Eleonory”, przedstawiający historię chłopca o imieniu Nathaniel i wyjątkową bibliotekę, w której mieszkają postacie z bajek. Jest to  piękna bajka o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły, ukazująca magię płynącą z bajek i baśni a także  ciekawy sposób zachęcający do czytania  książek.

W tym czasie kiedy dzieci oglądały bajkę, rodzice mogli napić się kawy i  skosztować pysznego ciasta. Kolejnym punktem programu był konkurs plastyczny dla dzieci i dla rodziców. Dorośli mieli za zadanie wykonać artystyczną „upiorną maskę” natomiast dzieci z plasteliny lepiły „upiornego potworka”. Wszyscy za swoje prace  zostali  nagrodzeni  książką. Bardzo ekscytującym momentem dla wszystkich było szukanie z latarkami w ciemnych pomieszczeniach biblioteki zakładek do książek, które były pochowane na półkach pomiędzy książkami. Osoba, której dopisało szczęście i znalazła w krótkim czasie dużą ilość  otrzymała słodką nagrodę. Znalezione zakładki można było zabrać do domu.

Pod koniec spotkania rodzice czytali swoim pociechom. „Małą encyklopedię  domowych potworów”. Dzięki tym opowiadaniom  dzieci poznały potworki, które mieszkają w każdym domu i utrudniają nam życie. Dowiedziały się między innymi co zrobić gdy dopadnie nas Kichoprychacz czyli potwór kataralny albo jak bronić się przed Telemaniakiem. „Mała encyklopedia domowych potworów” okazała się strzałem w dziesiątkę, dzieci były zachwycone. Książeczka ta, podpowiada jak radzić sobie z napadami złego humoru, bałaganem, czy telefonicznym gadulstwem, można powiedzieć, że była to w pewien sposób bajkoterapia. Na koniec spotkania każde dziecko za odwagę otrzymało „Dyplom Potwora”.

Był to pierwszy taki wieczór strachów w naszej Bibliotece, ale z pewnością nie ostatni, spotkanie to było bowiem przesympatyczne i tak pełne wrażeń, że nie sposób nie zorganizować go po raz kolejny. Dorośli opuścili nas w dobrym humorze a dzieci były szczęśliwe i roześmiane. A to najważniejsze!