Pierwszoklasiści czytelnikami Biblioteki Publicznej w Pałecznicy - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Pierwszoklasiści czytelnikami Biblioteki Publicznej w Pałecznicy

W dniach 20 i 21 listopada 2014 r. za pośrednictwem pierwszoklasistów ze szkół podstawowych gminy Pałecznica zwiększyła się liczba czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Pałecznicy.  Około 70 dzieci z Czuszowa, Ibramowic i Pałecznicy zostało „Pasowanych na Czytelnika”.  Uroczystość  tą w strojach wróżek,  prowadziłyśmy z koleżanką Halinką  z Biblioteki Publicznej w Ostrowie.

Podczas tych dni dzieci poznały  zasady bycia dobrym czytelnikiem, zapoznając się  z Regulaminem, zasadami szanowania książek i zachowania się  w bibliotece. Dla utrwalenia tych reguł nauczyły się krótkiego wierszyka:

Szanuj książki z biblioteki

Czy to lato, czy to zima,

Jeden miesiąc każdą książkę

W domu możesz trzymać,

oraz  wysłuchały wiersza pt. „Czytelniczka”, która tak pasjonowała się czytaniem, że wręcz je „połykała”. Wszyscy byli bardzo aktywni podczas testów literackich i rozwiązywania zagadek. Świetnie się bawili podczas  „Rzeki Alfabetowej” skacząc po „kamyczkach  literowych” rozłożonych po całej bibliotece (rzece), które prowadziły do „Pani Jesień”,  gdzie u jej stóp leżało mnóstwo liści z imionami obecnych na uroczystości dzieci. Każde dziecko musiało odnaleźć listek ze swoim imieniem.

„Ogród dobrych słów” wg autorstwa Doroty Bełtkiewicz  to następna atrakcja tego dnia, przedstawiona w formie teatrzyku przez wróżkę Halinkę. Dzieci na wyścigi wymieniały pozytywne słowa, których używamy na co dzień.

Następnym punktem naszej uroczystości było składanie „Przysięgi” oraz „Pasowanie na Czytelnika Biblioteki i Przyjaciela Książki”.

Po dokonaniu rytuału „pasowania na czytelnika” przyszła kolej na wyszukiwanie na półkach książeczek  i wpisywanie je w karty czytelnika.

Uroczystość zakończył  film pt. „Bezpieczny Internet”, który przedstawił dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Mali uczestnicy otrzymali na pamiątkę uroczystości „Dyplomy”, zakładki, naklejki, magnesy na lodówkę, smycze.

Takie spotkania Biblioteka Publiczna organizuje raz w roku, po to, aby dzieci nie zapomniały pisanego słowa,  a także wiedziały gdzie go w razie potrzeby szukać.