Urodziny Misiów Książkowych - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Urodziny Misiów Książkowych

W ubiegły czwartek przedszkolaki z Pałecznicy  świętowały w bibliotece urodziny Misiów Książkowych. Gości przywitał Miś Uszatek. Pośród regałów z książkami, w pięknej  odświętnej scenerii, wśród  kolorowych balonów i serpentyn na tronie z koroną na głowie zasiadał Król wszystkich książkowych Misiów – Kubuś Puchatek. U nóg wszechwładnego siedziały wszystkie Misie, które na tą uroczystą chwilę opuściły biblioteczny „Kącik dla Najmłodszych”. Obok tych bajkowych bohaterów znalazły się wszystkie książeczki dla najmłodszych opowiadające o wspaniałych przygodach solenizantów.

Niektóre znane niedźwiadki  z literatury dziecięcej i młodzieżowej w tym roku osiągnęły już sędziwy wiek i tak np. niedźwiedź Baloo z „Księgi Dżungli” ma 121 lat, Kubuś Puchatek – 88, Miś Uszatek – 57,  a Miś Paddinkton – 56 lat. Najmłodszym Misiem okazał się Miś Remiś, który w tym roku obchodzi 20 – urodziny. Dzieci i organizatorzy tego dnia ubrani byli w misiowe kolory. Wszyscy ze sobą przynieśli swoje najukochańsze Misie, które wzięły udział w konkursie na „Najsympatyczniejszego Misia 2014 roku” i chociaż wszystkie były bardzo,  sympatyczne to jak to zazwyczaj w konkursie bywa zawsze musi być ten jeden „Naj…, Naj…”.  Szczęśliwcem okazał się milusiński Miś przedszkolny.

Oprócz misiowych życzeń było też głośne czytanie „O złotowłosej i trzech niedźwiadkach” w wykonaniu specjalnego gościa p. Izy Szewczyk – Guz pracownika miejscowej rehabilitacji.  Z ogromną uciechą przedszkolaki podrzucały swoje Misie wysoko do góry śpiewając im gromkie „Sto lat”. Uwieńczeniem tego było wzniesienie toastu soczkiem jabłkowym i  spałaszowanie pysznego urodzinowego tortu. Dzieci szybko nauczyły się też ruchowej misiowej wyliczanki prześcigując się w jej głośnym powtarzaniu:

„Policzymy co się ma – mam dwie ręce, łokcie dwa,

Dwa kolana, nogi dwie – wszystko pięknie zgadza się.

A ponieważ buzia je – buzie też bym chciał mieć dwie.

Wszystkie maluchy  uwielbiają zabawę przy muzyce, tak było i tym razem. W takt piosenki „Jadą, jadą Misie” wszystkie maluszki zafundowały swoim misiaczkom wspaniałą beztroską  zabawę.  Na pożegnanie dorośli otrzymali „Podziękowania” a przedszkolaki „Certyfikat Przyjaciela Misia Książkowego”, zakładki do książek i naklejki oraz kolorowe baloniki.

Imprezę zorganizowano z inicjatywy Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. W myśl, że wszystkie dzieci kochają Misie , zabawa ta jest organizowana już od wielu lat w bibliotekach,  przedszkolach, szkołach i świetlicach. Miś – zabawka towarzyszy dzieciom od wielu lat, i to nie tylko jako pluszowa przytulanka ale  jako „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierając łzy, pomagają zasypiać.