Dzieci piszą opowieść dla Europy - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Dzieci piszą opowieść dla Europy

18 czerwca 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy – Koordynator  Wojewódzki  kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” została zaproszona  przez  Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Proszowicach -  partnera programu Comenius do poprowadzenia w grupie polsko – angielskiej  spotkania o charakterze czytelniczym.

18 czerwca 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy – Koordynator  Wojewódzki  kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” została zaproszona  przez  Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Proszowicach -  partnera programu Comenius do poprowadzenia w grupie polsko – angielskiej spotkania o charakterze czytelniczym.

W środę na dwa dni przed zakończeniem wizyty gościnnej anglików,  w świetlicy Szkoły Podstawowej
nr 1 w Proszowicach, odbyło się spotkanie czytelnicze prowadzone przez Koordynatora Wojewódzkiego kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” Krystynę Błaut. Spotkanie rozpoczął  hymn w języku angielskim pt. „Cała Polska czyta dzieciom”,  następnie zostały przedstawione zalety głośnego czytania, podczas którego wszyscy wysłuchali  czytanych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pt.”Gimnastyka dla języka i polaka, i anglika” , po czym nauczycielka- tłumacz (beneficjent projektu) poprowadziła  z  anglikami powtarzanie bardzo trudnych w wymowie wersów z wiersza. Można sobie wyobrazić jak w ustach anglika brzmiało „Chrząszcz drży w trzcinie w Szczebrzeszynie…”.  Następnie do czytania dzieciom baśni  pt. „Mała syrenka” w wersji polsko - angielskiej zostali zaproszeni nauczyciele  - polak i anglik.  Przekazując informację  w języku polskim i angielskim „dlaczego warto czytać dzieciom”,  zachęcałam   do wprowadzania w szkołach głośnego czytania dzieciom oraz  przekazałam  materiały promujące Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

Następnie barwny korowód prowadzony  przez wróżkę  w ilości  około 120 postaci bajkowych ruszył ulicami Proszowic w kierunku rynku. W atmosferze wspaniałej zabawy przy muzyce, śpiewu, quizów i zabawnych kalamburów zostało  zakończone  w tym dniu spotkanie.

Projekt, którego liderem są Proszowice, realizowany był na przestrzeni ostatnich dwóch lat wspólnie z partnerami ze Szwecji, Hiszpanii, Turcji i Anglii. Zgodnie z założeniami programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej jego realizacja służy zacieśnieniu kontaktów między krajami partnerskimi, wzajemnemu poznawaniu kultury, obyczajów i języka. Plan wizyty przyjaciół z Anglii został  urozmaicony zwiedzaniem  Krakowa, kopalni soli w Wieliczce, Zakopanego, Ojcowskiego Parku  Narodowego i Opactwa w Hebdowie, a dorośli byli także w muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W projekcie, którego tytuł brzmi: „Write your story for Europe” (Napisz swoją opowieść dla Europy),  wiodącym celem jest rozbudzanie i utrwalanie potrzeby czytania oraz poznawania kanonu literatury dla dzieci z krajów partnerskich. Nie może tu  też zabraknąć akcentów literackich i czytelniczych.

Nie sposób wyliczyć korzyści, jakie dała uczestnikom projektu  oparta na partnerskich zasadach realizacja działań – oprócz wspólnie napisanej przez dzieci „opowieści dla Europy” pozostaną z pewnością po zakończeniu projektu miłe wspomnienia i zawarte przyjaźnie.