Jubileusz 10-lecia ,,Od czwartego roku bez książeczki ani kroku - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Jubileusz 10-lecia ,,Od czwartego roku bez książeczki ani kroku

Minęło dziesięć lat gdy pierwszy raz czteroletnie dzieci – mieszkańcy gminy Pałecznica otrzymały książeczki ufundowane i wręczone przez Wójta gminy Pałecznica na specjalnie zorganizowanym spotkaniu pn. „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Patronatem tej akcji są: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom w Warszawie i Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola w Krakowie.

Tegoroczna akcja czytelnicza była zarazem zakończeniem XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. 9 czerwca 2014 r.  czterdzieści osiem   najmłodszych mieszkańców  naszej gminy otrzymało „Najpiękniejsze baśnie” a rodzice,  materiały edukacyjne dotyczące  mądrego spędzania czasu ze swoim dzieckiem.

Książeczka, którą w tym wyjątkowym dniu dzieci otrzymują na własność ma na celu  zaszczepić u nich miłość do książki  a u rodziców wyrobić nawyk codziennego głośnego czytania swojemu dziecku.

Impreza jubileuszowa podzielona była na dwa etapy. Część oficjalna odbyła się w amfiteatrze,  gdzie na dzieci czekała czytelnicza niespodzianka. Na scenie odbyło się Wielkie Czytanie  „Lokomotywy”, które poprowadził Gość Specjalny, p. Przemysław Branny – aktor krakowskiego Teatru „Bagatela” i wokalista.

Wspaniałą atrakcją dla dzieci  było wypuszczenie w przestrzeń powietrzną  pięćdziesiąt różnokolorowych balonów niosących ze sobą list i ziarenka grochu – symbolizujące rozsianie akcji po całym kraju. Czynności tej dokonały czterolatki (obecnie 14 latki) I edycji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”.

Miłą niespodzianką dla mnie i Wójta były otrzymane Gratulacje  od Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, która zawsze stara się każdego docenić  i wynagrodzić  za zaangażowanie na rzecz czytelnictwa. Po  tych wszystkich atrakcjach przyszła kolej na wręczanie książeczek. Razem z Wójtem w asyście p. Joanny Górskiej i p. Anny Korbolewskiej (Fundacja ABCXXI – CPCD) w wesołej atmosferze rozdawaliśmy  dzieciom bajki i materiały promocyjne Fundacji.  W międzyczasie zaproszeni na imprezę goście mogli złożyć swój podpis na specjalnie przygotowanej tablicy upamiętniającej to wydarzenie, która następnie została zawieszona w bibliotece.Drugi etap imprezy odbył się w bibliotece , gdzie na gości czekał tort jubileuszowy i szampan.

Z okazji Jubileuszu została przygotowana wystawa fotograficzna pn.” Dziesięć lat czterolatków w obiektywie” oraz cztery „Kroniki Biblioteki”, które można było przeglądać i dokonać wpisu. Na Jubileuszową imprezę zostali zaproszeni Patronaty,   Koordynatorzy akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku z powiatu miechowskiego, pińczowskiego i proszowickiego, Dyrektorzy i bibliotekarze bibliotek: wojewódzkiej i powiatowej oraz  Kierownicy bibliotek  gminnych. Następnie odbyła się ceremonia wręczania podziękowań, gratulacji i prezentów.Na zakończenie był wzniesiony toast „za następne dziesięć lat akcji” i tort z fajerwerkami.

Na przestrzeni tych dziesięciu lat około 450 maluchów z naszej gminy otrzymało książeczki a rodzice dowiedzieli się o korzyściach wypływających z głośnego czytania dzieciom. Efektem tych działań jest wzrost liczby najmłodszych czytelników i większa frekwencja w bibliotece.

Upowszechnianie programu „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce i poprawienia kompetencji językowych Polaków. Kontakt z książką od najmłodszych lat jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania człowieka we współczesnym skomplikowanym świecie.