Tydzień z komputerem - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Tydzień z komputerem

Tydzień trwała nauka podstaw korzystania z komputera z osobami 50 + w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pałecznicy. Część z nich już posiadała umiejętności  poruszania myszką, pisania  w Wordzie a nawet surfowania po Internecie  ale były też takie osoby, które po raz pierwszy próbowały  te  czynności wykonać samodzielnie. Staraliśmy się w tym krótkim czasie przekazać wiedzę związaną z  potrzebami i zainteresowaniami wszystkich uczestników szkolenia.

Starsi ludzie zdobywając wiedzę  przez Internet będą mogli  lepiej rozumieć zmieniający się wokół nich świat.

Tydzień trwała nauka podstaw korzystania z komputera z osobami 50 + w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pałecznicy. Część z nich już posiadała umiejętności  poruszania myszką, pisania  w Wordzie a nawet surfowania po Internecie  ale były też takie osoby, które po raz pierwszy próbowały  te  czynności wykonać samodzielnie.
     Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy od  zajęć integrujących  grupę i rozpoznania ich oczekiwań, które były bardzo zróżnicowane. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że zaczynają od podstaw.  Naukę rozpoczęliśmy od wyjaśnień jakie możliwości daje komputer i Internet w codziennym życiu, czego nauczą  się na szkoleniu oraz na podstawie prezentacji multimedialnej zapoznaliśmy uczestników z podstawowymi  częściami  komputera  i  podstawowym  słowniczkiem (kursor, ikonka, plik, pasek menu itd.).
     Następnym  punktem  było przedstawienie podstawowych  programów  takich  jak Word i  Paint  wraz z zastosowaniem  a także różnych  wyszukiwarek internetowych.  Jest wiadomą rzeczą, że z wiekiem kondycja psychofizyczna jest gorsza, więc jedną czynność trzeba było powtórzyć kilkakrotnie.
     W trakcie szkolenia uczestnicy nabyli także umiejętności  wyszukiwania i kopiowania różnych informacji i przepisów kulinarnych, zapisywania ich na pulpicie czy w dokumentach i przegrywanie  na nośniki  przenośne i odwrotnie z aparatów czy komórek  na komputer i na płytkę CD.
      Niektórzy ze względu na posiadanie rodzin  po za granicami kraju,  skorzystali  z nauki rozmów  przez skype, inni byli zainteresowani pracą za granicą  czy zakupami, a jeszcze inni posiadający  znajomych czy przyjaciół innej narodowości,  korzystali  z tłumacza tekstów.
      Podczas szkoleń były przerwy spędzane w miłej atmosferze a na zakończenie wszyscy otrzymali dokument potwierdzający udział w szkoleniu.
      Mam nadzieję, że każdy ze szkolenia wyniósł jakąś wiedzę, którą będzie mógł wprowadzać w swoje życie. Jestem godna podziwu dla osób, które udowodniły podczas tego szkolenia, że  mają większą  wiarę w siebie niż rzeczywiste umiejętności.