Baśniowa noc w Bibliotece
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 19.30 spotkaniem autorskim z Katarzyną Ryrych - pisarką twórczości poważnej oraz książek dla dzieci, poetką i malarką, laureatką I nagrody w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Pomimo, że na co dzień pracuje jako nauczyciel języka angielskiego to znajduje też czas na pisanie. Jej twórczość literacka otrzymała wiele wyróżnień.Po wysłuchaniu opowiadań na temat swojej twórczości nasz gość został zasypany przez dzieci mnóstwem pytań i opowiadań o swoich ulubionych zwierzątkach.
Pani Katarzyna Ryrych przeczytała dzieciom baśń H. Ch. Andersena „Pięć ziarenek grochu”, po czym zasadzili ziarenka grochu do przygotowanych w tym celu doniczek. Co odważniejsi spróbowali swoich sił aktorskich i zagrali w teatrzyku pt.”O Jasiu i Małgosi” do wcześniej czytanej baśni.Z racji urodzin bajkopisarza , nie mogło zabraknąć tortu a zamieszczone na nim fajerwerki rozjaśniły ciemne pomieszczenia biblioteczne i buźki dzieciaków.
Piękne kolorowe prace plastyczne pn. „Mój baśniowy bohater” ozdobiły ,,Drzewko Andersena”, a konkurs literacki ,,Czytam i wiem” udowodnił, że dzieci chętnie sięgają po książkę.
Największą atrakcją wieczoru było poszukiwanie „zaczarowanej skrzyni” w ciemnych pomieszczeniach bibliotecznych. Dzieci posługując się latarkami przeszukały każdy kąt, żeby w końcu odnaleźć skarb ukryty w skrzyni. Trzymające w niepewności i napięciu były konkurencje pomiędzy chłopcami i dziewczynkami prowadzące do wyboru „Księcia i Księżniczki Nocy – 2014”. Przerywnikiem czytania, konkursów i innych zabaw były szaleństwa przy muzyce.
Po kolacji, mniej odporni ułożyli się w śpiworach pomiędzy regałami ale większość z nich jednak wiedziała, że tą noc należy to wykorzystać w pełni, dlatego niektórzy z nich w ogóle nie położyli się spać.
Wczesnym rankiem, po śniadaniu każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę spędzonej nocy w Bibliotece ,,Patent na Nieustraszonego”, zawierający liczne pochwały za odwagę, wytrwałość, liczne umiejętności, posiadany humor oraz zabrał do domu zasadzony wieczorem groszek, którym zobowiązał się opiekować.
Noc spędzona w bibliotece jest wielką frajdą dla małych dzieci, ponieważ często jest to ich pierwsza noc poza domem bez mamy i taty.Podobny patent - „Patent Dobrego Serca” należy się wszystkim Paniom, które tej nocy włożyły całe swoje serce w opiekę nad 30-ma dziećmi dbając o bezpieczeństwo i wesołą atmosferę podczas tej imprezy, a więc pani Bożenie Rążewskiej i pani Bożenie Depta nauczycielkom ze szkoły w Pałecznicy, pani Monice Kura nauczycielce szkoły w Ibramowicach, przyjaciółce biblioteki – pani Joasi Zemełce i stażystce biblioteki – Kasi Deka. Jestem też wdzięczna sołtysowi wsi Pałecznica – Czesławowi Błaut za sfilmowanie naszej imprezy i Firmie Handlowo Usługowo Produkcyjnej „U Godzica” za słodkie śniadanko.