Czarna Książka Kolorów - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Czarna Książka Kolorów

ponad 12 lat temu
Ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej pod opieką p. Bożeny Depty uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w bibliotece w Pałecznicy. Spotkanie zainspirowane było "Czarną książką kolorów".

 

 

Zobacz kolory inaczej

 
Ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej pod opieką p. Bożeny Depty uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w bibliotece w Pałecznicy. Spotkanie zainspirowane było "Czarną książką kolorów".

"Czarna książka kolorów" to publikacja Meneny Cottin i Rosany Fari nazwana przez recenzentów "czarnym" krukiem. W 2007 roku książka otrzymała nagrodę New Horizons Award Bologna Children' s Book Fair na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. Polskie wydanie zostało zrealizowane w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Widnokrąg.

"Czarna książka kolorów" to także pretekst do udziału w konkursie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwa Widnokrąg, którego celem jest promowanie postawy otwartości i akceptacji dla niepełnosprawności (niewidzenia) wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Akcje zbudowane wokół tej idei służą wprowadzaniu i propagowaniu nowoczesnych form pracy z książką w bibliotekach publicznych, a w całej Polsce przeprowadzonych będzie ponad 100 spotkań dla dzieci poświęconych tematyce niepełnosprawności.

"Czarna książka kolorów" to scenariusz zajęć przygotowany przez organizatorów konkursu dla ułatwienia przeprowadzenia zadania konkursowego - zorganizowania spotkania z dziećmi, podczas którego nie tylko mogą zapoznać się z tematyką niepełnosprawności, ale poprzez rozmowy i pedagogikę zabawy mogą doświadczyć problemu osób niewidzących, żyjących "w świecie ciemności".


     Sama publikacja jest niezwykle interesująca, zarówno ze względu na dominujący czarny kolor szaty graficznej, a jeszcze bardziej ze względu na skierowaną do czytelników (trzeba tu dodać w różnym wieku) treść.

Co robiliśmy?

W zaaranżowanej bibliotecznej scenerii na tle konkursowego plakatu, rozciągniętych arkuszy czarnej bibuły, miejsc symbolizujących dwie krainy: kolorową i czarną, powędrowały dzieci w świat wyobraźni, odczuć i zmysłów, aby zrozumieć, poznać, doświadczyć, jak naprawdę wygląda życie niewidzącego Tomka, bohatera książki "Czarnej książki kolorów".

     Mówiliśmy o ulubionych kolorach, rozmawialiśmy o tym, z czym kojarzy nam się kolor czarny, słuchaliśmy czytanego tekstu "Czarnej książki kolorów", by potem porozmawiać o naszym przyjacielu Tomku, który potrafił poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolory.

     Dowiedzieliśmy się więcej o alfabecie Brailla, dzięki prezentowanemu utworowi, ale też podczas oglądania filmu propagowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

     Z zawiązanymi oczami doświadczaliśmy świata pozostałymi zmysłami, tak aby uczyć się rozróżniać różne przedmioty, głosy naszych kolegów, a nawet próbowaliśmy podołać trudnemu zadaniu - chodzenia za pomocą białej laski. Wykonaliśmy też wspólnie "naszą czarną książkę kolorów", o której długo opowiadaliśmy dotykając wypukłych ilustracji z czarnej plasteliny.

     A na zakończenie sprawdzaliśmy swoje nastroje i odczucia, mając do wyboru "świat kolorowy" i "świat czarny -świat ciemności".

     Zainteresowanie i zaangażowanie uczestników zajęciami było bardzo duże, o czym świadczy fakt, że edukacyjna zabawa trwała aż 2 godziny. Na zakończenie sympatyczna grupa, trzymając zakładki rekomendujące wymienianą publikację, podziękowała zgodnie za: interesujące spotkanie, ciekawe odczucia, miłe wrażenia i pouczające wnioski.

     Wniosek nasuwa się też taki, że książka jak i inne środki przekazu są istotnym elementem wychowania społeczeństwa do właściwego zrozumienia przez nie roli wobec niepełnosprawnych. Przytaczając popularne hasło UNESCO:

"Miarą kultury narodu jest jego stosunek do niepełnosprawnych" należy z całym szacunkiem mówić o tych, którzy szeroko otwierają drzwi dla pełnosprawnego obywatela - jakim jest i jakim nie przestaje być człowiek niepełnosprawny.


Halina Rokita 

 

     

Więcej zdjęć znajdziecie w dziale Galeria