Czy wiecie co robią książki w bibliotece nocą ? - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Czy wiecie co robią książki w bibliotece nocą ?

ponad 10 lat temu
       Aby  odpowiedzieć na to pytanie  Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy już po raz czwarty zaprosiła ok. 30 dzieci  w wieku od 3 do 9 lat z całej gminy  na jedno  z największych i najatrakcyjniejszych  w Polsce nocnych spotkań dla dzieci, którego motywem  przewodnim  są  bajki i baśnie. 

 
Czy wiecie co robią książki w bibliotece nocą ? 

       Aby  odpowiedzieć na to pytanie  Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy już po raz czwarty zaprosiła ok. 30 dzieci  w wieku od 3 do 9 lat z całej gminy  na jedno  z największych i najatrakcyjniejszych  w Polsce nocnych spotkań dla dzieci, którego motywem  przewodnim  są  bajki i baśnie.  „Noc z Andersenem” to przedsięwzięcie na skalę europejską , gdzie tylko w samej Polsce w ubiegłym roku udział wzięło  ok. 1500 bibliotek. Program został przygotowany  z pomysłem i dokładnością aby noc była pełna niecodziennych wrażeń, aby wszyscy uczestnicy zapamiętali na długo pałecznicką bibliotekę jako miejsce  ciekawie spędzania wolnego czasu.

    Tegoroczną  imprezę  rozpoczęliśmy czytaniem baśni „O bohaterskim krawczyku” zapraszając w tym celu specjalnych gości: Wicewójt gminy Pałecznica p. Joannę Hałat – Majka, Rzecznika Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach p. Malwinę Kurowską i dzielnicowego gminy Pałecznica  p. Artura Cichy.

        Atrakcją dla dzieci był teatrzyk lalkowy pt. „Jaś i Małgosia” w wykonaniu bibliotekarzy, nauczycieli i wolontariuszy oraz wybór „Księżniczki Nocy” i „Pana Andersena” poprzez liczne konkurencje (śpiewanie piosenek, wcielenie się w rolę modelki, picie oranżady przez słomkę bez użycia rąk, wykonanie ukłonu z gracją, jedzenie jabłka zwisającego na nitce bez użycia rąk, układanie z rozsypywanki  tytułów baśni, rozśmieszanie konkurenta).  Niesamowitą i pełną wrażeń  chwilą było szukanie z latarkami w ciemnych pomieszczeniach biblioteki  dobrze ukrytych postaci z baśni a następnie zawieszenie ich na przygotowanym wcześniej „Drzewku Andersena”.  Swoimi  umiejętnościami  plastycznymi dzieci wykazały się w dwóch konkursach: ozdabiając balony elementami wiosny i kolorując papierowe kwiatki, które zostały wykorzystane do dekoracji biblioteki.

      Głównym celem naszego spotkania jest  zainteresowanie dzieci książką, przekazanie im piękna słowa mówionego nie tylko przez głośne czytanie ale i przez różne konkursy literackie. Jak na urodziny przystało nie mogło zabraknąć tortu i toastu wzniesionego sokiem jabłkowym.

     Swoje  szaleństwo dzieciaki wykazały podczas zabawy z chustą clanzy,  podczas której piskom i śmiechom nie było końca. Przerwy w zabawie było tylko  dwie. Jedna na kolację, podczas której dzieci z apetytem pałaszowały przygotowywane na miejscu pyszne i świeże zapiekanki  oraz toaletę nocną.

     Jak co roku grubo po północy odbyło się „pidżamowe party” czyli zabawa przy muzyce, bitwa na poduszki i czytanie przed zaśnięciem „Bajek  babci Celiny”.

     Po trzech godzinach snu czyli od 3.00 do 6.00 co wytrwalsi byli już na nogach fundując pobudkę pozostałym. Po śniadaniu  mali uczestnicy otrzymali „Patent Nieustraszonego” uprawniający do odbywania dalszych wypraw do baśniowego świata „Nocy z Andersenem”.

     Impreza ta jest organizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” i jest bardzo ważnym wydarzeniem biblioteki publicznej. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem  wśród lokalnego społeczeństwa o czym świadczy zawsze  ilość zgłoszeń do udziału. W ciągu całonocnej zabawy nasi mali goście oprócz głównych posiłków mogą liczyć na ciepłe napoje, słodycze, owoce oraz inne przekąski.

    Całe to przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki wspaniałym ludziom, którzy serdecznie i życzliwie okazali swoją pomoc różny sposób. Wielkie podziękowanie pragnę złożyć pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach i  Wicewójt gminy Pałecznica, nauczycielkom ze szkół naszej gminy p. Monice Kura i Bożenie Wątek, wolontariuszce p. Joannie Zemełka i stażystce biblioteki p. Ilonie Chrzanowskiej – Gołdyn  oraz sponsorom – Firmie Handlowo – Usługowej „Kwiatek” a także  Firmie Handlowo -  Usługowo -  Produkcyjnej „U Godzica”.