Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Strona głowna  /  Aktualności  /  Tydzień Bibliotek w Pałecznicy
Tydzień Bibliotek w Pałecznicy
data dodania: 2017-06-08 11:50:27

 

          W dniach 8-15 maja 2017r. odbył się XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, obchodzony pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Jego głównym celem było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy po raz pierwszy włączyła się w te obchody, organizując dwa spotkania dla czytelników.

          Jako pierwsze odbyły się (09.05) warsztaty rękodzieła dla dorosłych czytelników, które przeprowadziła już po raz trzeci Pani Katarzyna Borowicz. Pani Kasia pokazała jak w nietypowy sposób można wykorzystać elementy i narzędzia przeznaczone do tworzenia biżuterii i za ich pomocą wyczarować coś oryginalnego. Wspólnie stworzyliśmy piękne i efektowne zakładki do książek. W warsztatach wzięło udział 10 osób.

         Drugim  wydarzeniem związanym z Tygodniem Bibliotek było wieczorne  spotkanie dla dzieci w bibliotece. W piątkowy wieczór  (12.05) o godzinie 19.00 na bibliotecznych łajbach zameldowało się 17–stu młodych adeptów morskich przygód. „Ahoj piraci!” takim okrzykiem rozpoczęliśmy wieczorną zabawę. Oczywiście musieliśmy wyglądać jak prawdziwi piraci, dlatego nasze przebrania uzupełniliśmy o przyozdabianie twarzy w pirackie wąsy i brody. Następnie odbyło się pasowanie na prawdziwego pirata oraz picie „krwi rekina” (soku pomidorowego) na znak przystąpienia do załogi pirackiej. Gdy już byliśmy podzieleni na dwie załogi, piraci dowiedzieli się, że zostaną poddani licznym próbom i zadaniom. Oj działo się, działo! Pierwszym ich zadaniem było wymyślić nazwę dla drużyny oraz ozdobić swoje łajby. Później udaliśmy się w rejs, w trakcie którego dopadł nas sztorm i trzeba było wykazać się siłą oraz sprytem aby wyjść z niego bez szwanku. Z morza wyłowiliśmy butelkę, w której znajdował się list. W nim zaś informacja, że mamy odnaleźć ukryty skarb. Po oficjalnym wręczeniu mapy, mali piraci z wypiekami na twarzach wyruszyli na poszukiwania, a po chwili w całej bibliotece było słychać wielkie okrzyki radości. Ukrytym skarbem okazała się skrzynia pełna krakersówJ  Po małym odpoczynku przyszedł czas na pirackie potyczki, a podczas nich m. in. przeciąganie liny i bitwa morska na kule armatnie. Prawdziwi piraci mają sprawne nie tylko ciało, ale także umysł, dlatego podczas rejsu rozwiązywaliśmy zagadki pirackie i uczuliśmy się hymnu pirackiego. Nie mogło także zabraknąć głośnego czytania. Zabawa w piratów sprawiła ogromną frajdę dzieciom o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach :) I tak o godzinie 21.30 zakończyła się piracka przygoda.

          Te dwa spotkania w bibliotece pokazują jak zmieniają się funkcje bibliotek w ostatnich latach , gdyż można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać poznać nowoczesne technologie.

       GBP w Pałecznicy bardzo serdecznie dziękuje wszystkim którzy włączyli się w obchody Święta Bibliotek!Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3