Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Strona głowna  /  Aktualności  /  Czytanie łączy
Czytanie łączy
data dodania: 2016-05-17 14:47:57

           11 maja br. miałam przyjemność po raz czwarty spotkać się z uczniami szkoły podstawowej w Koszycach. Spotkanie zostało zorganizowane  z inicjatywy kierowników  bibliotek:  szkolnej i  publicznej.

Współczesne dzieciństwo i dorastanie kojarzone jest często z kulturą medialną, książka coraz częściej jest wyłączona z pola dziecięcych zainteresowań i przestaje być źródłem  wiedzy,  a jej lektura  atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.

W tej sytuacji,  gdy zanika zainteresowanie książką i aktywne czytelnictwo nie tylko wśród dorosłych ale także wśród dzieci, wszelkie formy jego popularyzacji nabierają szczególnego znaczenia a ogromną rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży do uczestnictwa w kulturze literackiej odgrywa m. in.   biblioteka. Dlatego też głównym celem zadań realizowanym w ostatnich latach przez biblioteki jest upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych. Odbywa się to przez społeczne akcje „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Poczytaj mi mamo”, które są ukierunkowane na jak najwcześniejszy kontakt dziecka z książką.

Celem realizowanych zadań przez biblioteki jest przede wszystkim uświadomienie dzieciom i rodzicom ogromnego znaczenia czytania  dla pełnego rozwoju człowieka oraz wychowanie  kulturalnego młodego  czytelnika, dla którego sięganie po książkę i czytanie będzie nie tylko rozrywką i sposobem spędzania wolnego czasu, lecz także niezmiernie ważną umiejętnością  decydującą o jego potencjale twórczym i rozwoju życiowych możliwości.

Zorganizowane spotkanie czytelnicze w Koszycach miało taki właśnie cel lecz nieco inną formę niż zazwyczaj. Po dyskusji z dziećmi ”dlaczego warto czytać” wybraliśmy się na literacki spacer po Europie, podczas którego,  do czytanej rymowanki,  dzieci  miały  dobrać odpowiednią nazwę państwa, oznaczyć jego położenie na mapie oraz podać jak najwięcej tytułów literatury dziecięcej pochodzącej  z danego państwa.

Przedstawiona została dzieciom także prezentacja multimedialna dotycząca moich  jako Koordynatora Wojewódzkiego, piętnastoletnich działań  na rzecz  kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz materiału promującego kampanię głośnego czytania dzieciom.

Środowe spotkanie  przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, którą starali się zapewnić  uczestnicy  i organizatorzy. 

Ponieważ tego dnia była sprzyjająca aura,  wszyscy uczestnicy wyszli na spacer wokół szkoły aby piosenką „Cała Polska czytać dzieciom:”  zakończyć  ten  miło spędzony czas.Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3