Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy
Strona głowna  /  Aktualności  /  Noc z Andersenem-2016
Noc z Andersenem-2016
data dodania: 2016-04-06 09:10:51

      Jest taka jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tę noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych,  a między regałami można spotkać śpiące dzieci.  To „Noc z Andersenem” – międzynarodowa akcja promująca czytelnictwo, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.

Noc z Andersenem została  zapoczątkowana  przed szesnastoma laty w czeskich bibliotekach.  W pewnej małej bibliotece, bibliotekarka czytała wieczorami swoim najmłodszym czytelnikom bajki.

Z roku na rok  impreza rozrastała się ku uciesze entuzjastów wspólnego bajania. Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy już po raz piąty zorganizowała całonocne spotkanie  na cześć duńskiego bajkopisarza. 

W piątkowy  wieczór,  01 kwietnia  br. o godzinie 19.00 można było zobaczyć niecodzienny widok  - grupa 31  najmłodszych czytelników  z plecakami , śpiworami, kocami, karimatami i poduszkami wchodziła do biblioteki aby wziąć udział w Nocy z Andersenem.

Wszystkich  gości serdecznie powitałam życząc  im dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.  Gościem specjalnym, który prowadził tego wieczoru dwu godzinne warsztaty z dziećmi,  była pani Agnieszka Kolanowska  - aktorka, instruktor teatralny i animator twórczych zabaw dla dzieci i ich rodziców oraz osób niepełnosprawnych.

  Podczas zajęć  dzieci  tworzyły historię – bajkę.  Inspiracją do stworzenia opowieści były zdjęcia  i różne ilustracje. Dzieci mogły się popisać  wyobraźnią  słowną i plastyczną.

Po pożegnaniu aktorki przystąpiliśmy do realizacji naszego scenariusza, który nie dopuszczał dzieci do nudy i wprowadził je w świetne humory.  Były zabawy i konkursy  literackie,  ruchowe oraz wykonywanie prac  plastycznych a także „sesja zdjęciowa”. 

Tegoroczna  „Noc z Andersenem” tak  jak  poprzednie  nie mogła obyć się bez poszukiwań „skarbów”  z latarkami wokół biblioteki. Tym razem  były to  „zwiastuny  wiosny”,   które ozdobiły „Biblioteczną Galerię  Najmłodszych”.  Ilość znalezionych elementów wiosennych  decydowała o nadaniu dziecku tytułu „Księżniczka  Nocy – 2016” i „Książę  Nocy - 2016”. Szczęście w poszukiwaniach dopisało dwóm dziewczynkom – więc Książę był „błogosławiony”  pomiędzy dwoma Księżniczkami.

Po północy dzieci zmieniły garderobę na bardziej  wygodną – „pidżamki” i dopiero wtedy zaczęły się prawdziwe muzyczne harce i bitwa na poduszki.

Około godziny 3.00 nad ranem  po nocnej toalecie i ułożenia się do snu wszyscy posłuchali opowiadania  Iwonki i Urszuli Witkowskich  pt.” Czytuś odkrywa tajemnicę. Skąd się biorą książki?”

Baśniowa przygoda  w Bibliotece zakończyła się  następnego dnia o godz. 9.00 rano. Każdy uczestnik  otrzymał  „Patent Nieustraszonego”, który zaświadcza o spędzeniu nocy w bibliotece i uprawnia do odbywania następnych wypraw do baśniowego świata.

W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewnione posiłki , na kolację zapiekanki  a na śniadanie drożdżówki i pączki plus  herbatka z cytryną oraz słodycze.

 W imieniu wszystkich dzieci składam gorące podziękowanie darczyńcom: Firmie  Handlowo – Usługowej „Kwiatek”,  Firmie  Handlowo – Usługowo – Produkcyjnej  „U Godzica”, Firmie  Handlowo- Usługowej  „Romario” .

Wszystkim uczestnikom dziękuję za  przybycie, za wspólną zabawę i wspaniałe humory.  

Pragnę także podziękować  gorąco za otoczenie bezpieczną  i ciepłą opieką   wszystkich najmłodszych uczestników  całonocnej  imprezy – p. Bożenie Wątek nauczycielce z Czuszowa, p. Halinie Rokita  bibliotekarce z Ostrowa i p. Marcie Cęcek  stażystce biblioteki.

Z niecierpliwością czekam i zapraszam na następną Noc z Andersenem – 2017.

Pobyt Pani Agnieszki Kolanowskiej był w ramach projektu "Biblioteka najlepszym miejscem na Twoją aktywność, czyli ProKoPaRowy zawrót głowy" współfinansowanego przez MKiDN.Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3