Światowy Dzień Pluszowego Misia - 27.11.2012 - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 27.11.2012

27 listopada Światowy Dzień Misia Pluszowego uczciliśmy w Niegardowie. Organizatorem tej akcji czytelniczej była p. Halina Kawalec z Biblioteki Publicznej. W ładnie udekorowanej sali ponad 70 przedszkolaków przebranych w piękne postacie bajkowe przyniosły na spotkanie swoje ukochane pluszaki, wśród których przeważały różnokolorowe Misie. Przedszkolne dzieciaki z Niegardowa i Piotrkowic Małych z Panią Dyrektor, nauczycielkami i bibliotekarkami przez trzy godziny świetnie się bawiły.

(fot. GBP w Pałecznicy)

Światowy Dzień Misia Pluszowego został ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę narodzin tej najsympatyczniejszej maskotki. Pluszowy Miś stał się zabawką nie tylko dziewczynek ale także i chłopców. Jego miękkie futerko sprawia, że każdy chce się do niego przytulić. Jest bohaterem niezliczonych ilości książek i filmów, nie tylko dla najmłodszych. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Yogi, Paddinkton, Coralgol - to tylko niektóre z wielu.

Kariera Pluszowego Misia zaczęła się w listopadzie 1902 r, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Scenę tę narysował do "Washinton Post" pewien karykaturzysta. Rysunek ten, zainspirował prowadzącego sklep z zabawkami do wyprodukowania takiej maskotki i za zgodą Prezydenta nazwał go "Teddy,s Bear". W dwa lata później Miś był tak popularny, że Prezydent podczas reelekcji przyjął go jako maskotkę kampanii wyborczej. Miś przyniósł mu chyba szczęście, bo wybory wygrał. Z czasem Misie zaczęły produkować inne kraje a obecnie Miś stał się znany niemal na całym świecie.

(fot. GBP w Pałecznicy)
     Były piosenki, tańce, konkursy, wybór "Najsympatyczniejszego Misia Roku 2012" oraz głośne czytanie dzieciom. Dzieci wytypowały z pośród siebie najmłodszą koleżankę do wybrania z przygotowanej wystawki książeczek o Misiach - najbardziej interesującego opowiadania, które zostało przeczytane przez nas - dorosłych.

Następnie nasi milusińscy w dziesięcioosobowych grupach wykonały portrety głównego bohatera pn. "Mój Przyjaciel Miś". Wyboru "Najsympatyczniejszego Misia" dokonała trzech osobowa Jury wybrana z pośród przedszkolaków. Ten zaszczytny tytuł otrzymał Kubuś Puchatek z Przedszkola w Niegardowie. Celem tej imprezy była nie tylko zabawa ale przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Dzieci za tak wspaniały, aktywny udział w spotkaniu otrzymały słodycze ufundowane przez Panią Halinę Kawalec i Bibliotekę Powiatową. Koordynator Wojewódzki kampanii Cała Polska czyta dzieciom przekazała przedszkolom książeczki do czytania dzieciom oraz materiały promujące Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Żywię głęboką nadzieję, że kontakty Biblioteki Publicznej w Pałecznicy z Przedszkolem i Biblioteką Publiczną w Niegardowie będą przez następne lata nadal się rozwijać.

Krystyna Błaut

fot. GBP w Pałecznicy