Noc z Andersenem-2016
Jest taka jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tę noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można spotkać śpiące dzieci. To „Noc z Andersenem” – międzynarodowa akcja promująca czytelnictwo, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.
Jest taka jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tę noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można spotkać śpiące dzieci. To „Noc z Andersenem” – międzynarodowa akcja promująca czytelnictwo, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.
Noc z Andersenem została zapoczątkowana przed szesnastoma laty w czeskich bibliotekach. W pewnej małej bibliotece, bibliotekarka czytała wieczorami swoim najmłodszym czytelnikom bajki.
Z roku na rok impreza rozrastała się ku uciesze entuzjastów wspólnego bajania. Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy już po raz piąty zorganizowała całonocne spotkanie na cześć duńskiego bajkopisarza.
W piątkowy wieczór, 01 kwietnia br. o godzinie 19.00 można było zobaczyć niecodzienny widok - grupa 31 najmłodszych czytelników z plecakami , śpiworami, kocami, karimatami i poduszkami wchodziła do biblioteki aby wziąć udział w Nocy z Andersenem.
Wszystkich gości serdecznie powitałam życząc im dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Gościem specjalnym, który prowadził tego wieczoru dwu godzinne warsztaty z dziećmi, była pani Agnieszka Kolanowska - aktorka, instruktor teatralny i animator twórczych zabaw dla dzieci i ich rodziców oraz osób niepełnosprawnych.
Podczas zajęć dzieci tworzyły historię – bajkę. Inspiracją do stworzenia opowieści były zdjęcia i różne ilustracje. Dzieci mogły się popisać wyobraźnią słowną i plastyczną.
Po pożegnaniu aktorki przystąpiliśmy do realizacji naszego scenariusza, który nie dopuszczał dzieci do nudy i wprowadził je w świetne humory. Były zabawy i konkursy literackie, ruchowe oraz wykonywanie prac plastycznych a także „sesja zdjęciowa”.
Tegoroczna „Noc z Andersenem” tak jak poprzednie nie mogła obyć się bez poszukiwań „skarbów” z latarkami wokół biblioteki. Tym razem były to „zwiastuny wiosny”, które ozdobiły „Biblioteczną Galerię Najmłodszych”. Ilość znalezionych elementów wiosennych decydowała o nadaniu dziecku tytułu „Księżniczka Nocy – 2016” i „Książę Nocy - 2016”. Szczęście w poszukiwaniach dopisało dwóm dziewczynkom – więc Książę był „błogosławiony” pomiędzy dwoma Księżniczkami.
Po północy dzieci zmieniły garderobę na bardziej wygodną – „pidżamki” i dopiero wtedy zaczęły się prawdziwe muzyczne harce i bitwa na poduszki.
Około godziny 3.00 nad ranem po nocnej toalecie i ułożenia się do snu wszyscy posłuchali opowiadania Iwonki i Urszuli Witkowskich pt.” Czytuś odkrywa tajemnicę. Skąd się biorą książki?”
Baśniowa przygoda w Bibliotece zakończyła się następnego dnia o godz. 9.00 rano. Każdy uczestnik otrzymał „Patent Nieustraszonego”, który zaświadcza o spędzeniu nocy w bibliotece i uprawnia do odbywania następnych wypraw do baśniowego świata.
W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewnione posiłki , na kolację zapiekanki a na śniadanie drożdżówki i pączki plus herbatka z cytryną oraz słodycze.
W imieniu wszystkich dzieci składam gorące podziękowanie darczyńcom: Firmie Handlowo – Usługowej „Kwiatek”, Firmie Handlowo – Usługowo – Produkcyjnej „U Godzica”, Firmie Handlowo- Usługowej „Romario” .
Wszystkim uczestnikom dziękuję za przybycie, za wspólną zabawę i wspaniałe humory.
Pragnę także podziękować gorąco za otoczenie bezpieczną i ciepłą opieką wszystkich najmłodszych uczestników całonocnej imprezy – p. Bożenie Wątek nauczycielce z Czuszowa, p. Halinie Rokita bibliotekarce z Ostrowa i p. Marcie Cęcek stażystce biblioteki.
Z niecierpliwością czekam i zapraszam na następną Noc z Andersenem – 2017.
Pobyt Pani Agnieszki Kolanowskiej był w ramach projektu "Biblioteka najlepszym miejscem na Twoją aktywność, czyli ProKoPaRowy zawrót głowy" współfinansowanego przez MKiDN.