Dzieci piszą opowieść dla Europy
W środę na dwa dni przed zakończeniem wizyty gościnnej anglików, w świetlicy Szkoły Podstawowej
nr 1 w Proszowicach, odbyło się spotkanie czytelnicze prowadzone przez Koordynatora Wojewódzkiego kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” Krystynę Błaut. Spotkanie rozpoczął hymn w języku angielskim pt. „Cała Polska czyta dzieciom”, następnie zostały przedstawione zalety głośnego czytania, podczas którego wszyscy wysłuchali czytanych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pt.”Gimnastyka dla języka i polaka, i anglika” , po czym nauczycielka- tłumacz (beneficjent projektu) poprowadziła z anglikami powtarzanie bardzo trudnych w wymowie wersów z wiersza. Można sobie wyobrazić jak w ustach anglika brzmiało „Chrząszcz drży w trzcinie w Szczebrzeszynie…”. Następnie do czytania dzieciom baśni pt. „Mała syrenka” w wersji polsko - angielskiej zostali zaproszeni nauczyciele - polak i anglik. Przekazując informację w języku polskim i angielskim „dlaczego warto czytać dzieciom”, zachęcałam do wprowadzania w szkołach głośnego czytania dzieciom oraz przekazałam materiały promujące Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
Następnie barwny korowód prowadzony przez wróżkę w ilości około 120 postaci bajkowych ruszył ulicami Proszowic w kierunku rynku. W atmosferze wspaniałej zabawy przy muzyce, śpiewu, quizów i zabawnych kalamburów zostało zakończone w tym dniu spotkanie.
Projekt, którego liderem są Proszowice, realizowany był na przestrzeni ostatnich dwóch lat wspólnie z partnerami ze Szwecji, Hiszpanii, Turcji i Anglii. Zgodnie z założeniami programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej jego realizacja służy zacieśnieniu kontaktów między krajami partnerskimi, wzajemnemu poznawaniu kultury, obyczajów i języka. Plan wizyty przyjaciół z Anglii został urozmaicony zwiedzaniem Krakowa, kopalni soli w Wieliczce, Zakopanego, Ojcowskiego Parku Narodowego i Opactwa w Hebdowie, a dorośli byli także w muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
W projekcie, którego tytuł brzmi: „Write your story for Europe” (Napisz swoją opowieść dla Europy), wiodącym celem jest rozbudzanie i utrwalanie potrzeby czytania oraz poznawania kanonu literatury dla dzieci z krajów partnerskich. Nie może tu też zabraknąć akcentów literackich i czytelniczych.
Nie sposób wyliczyć korzyści, jakie dała uczestnikom projektu oparta na partnerskich zasadach realizacja działań – oprócz wspólnie napisanej przez dzieci „opowieści dla Europy” pozostaną z pewnością po zakończeniu projektu miłe wspomnienia i zawarte przyjaźnie.