Nagroda imienia Marii Weryho - Radziwiłłowicz dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Pałecznicy - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

18 kwietnia 2012 r. podczas 7.Forum Wychowania Przedszkolnego w Krakowie odbyła się uroczystość wręczania Nagród imienia Marii Weryho - Radziwiłłowicz. Nagroda ta, jest przyznawana od siedmiu lat przez miesięcznik Bliżej Przedszkola, wybitnym osobowościom oraz inicjatywom, które w znaczący sposób wpływają na wszechstronny rozwój małego dziecka, edukację przedszkolną oraz cały proces wychowawczy.

(fot. zbiory autorki)

Maria Jerycho - Radziwiłłowicz żyła w latach 1858-1944. Pedagog, publicysta, autorka książek dla dzieci oraz podręczników metodycznych. Całe swoje życie poświęciła wychowaniu przedszkolnemu we wszystkich formach i aspektach tego zagadnienia oraz działaniom społecznym. Swoje zainteresowania wychowywaniem i edukacją małych dzieci wyraziła tuż po ukończeniu studiów w Petersburgu. Pobyt po za granicami kraju pozwolił Pani Marii na zdobycie doświadczenia w systemie wychowania przedszkolnego, na obserwację metody pracy z dziećmi, poznania pomocy dydaktycznych, odpowiedniej literatury a także form sprawowania opieki i kontroli oraz systemu szkolenia personelu pedagogicznego. Wszystko to wprowadziła w życie po powrocie do kraju.

(fot. zbiory autorki)
     Spośród pięćdziesięciu zgłoszeń z całej Polski do Nagrody, Kapituła wyłoniła 16 osób działających na rzecz dobra dzieci. Ten ogromny zaszczyt spotkał i mnie że znalazłam się wśród tak niewielu.

Nagrodę tą dedykuję wszystkim, którzy wspierają mnie w moich inicjatywach, współpracują, pomagają i biorą osobisty udział.

Serdecznie dziękuję Panu Wójtowi i Pani Sekretarz oraz całemu Samorządowi gminy Pałecznica, wszystkim Instytucjom Oświatowym z terenu naszej gminy i powiatu a w szczególności Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół w Pałecznicy, który zgłosił moją osobę do Nagrody, Miejskiej Bibliotece Powiatowej i Bibliotekom Gminnym powiatu proszowickiego, całemu naszemu społeczeństwu, Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom w Warszawie a także mojemu mężowi, który zawsze jest ze mną we wszystkich moich przedsięwzięciach.

Sukces jest nas wszystkich, ponieważ nigdy nie osiąga się go pojedynczo.

Krystyna Błaut