Noc z Andersenem w Bibliotece - 13/14 Kwietnia 2012 - Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy

Noc z Andersenem w Bibliotece - 13/14 Kwietnia 2012

Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy po raz drugi zaprosiła na nocleg i wspólną zabawę najmłodszych czytelników. Całonocna zabawa z 13 na 14 kwietnia 2012 r. trwała od godz. 19.00 do 4.00 rano następnego dnia. Rozbawione dzieci wcale nie miały zamiaru się położyć spać ale górę wzięła litość nad opiekunami, którzy usypiali na stojąco.

Noc z Andersenem w bibliotece

(fot. Krystyna Błaut)

Noc z Andersenem" jest międzynarodowym przedsięwzięciem, którego początek wywodzi się z Czech. Przed wieloma latami pewna bibliotekarka w bibliotece czytała wieczorami dzieciom bajki. W różnych krajach zaczęto organizować takie wieczorne spotkania, aż z czasem na czytaniu i zabawie zaczęto spędzać w bibliotekach całe noce. Z roku na rok liczba uczestników rośnie. Innym powodem dla którego dzieci bawią się całą noc są urodziny H. Ch. Andersena przypadające na dzień 2 kwietnia i Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.

(fot. Krystyna Błaut)
     Zaproszeni goście - p.Elżbieta Grela Przewodnicząca Rady Powiatu, p.Malwina Kurowska - Kisiel Starszy Sierżant i p. Artur Cichy Młodszy Aspirant Komendy Powiatowej Policji czytali dzieciom mniej znane baśnie Andersena. Panie, Lidia Dankowska Nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Pałecznicy i Iwona Wójcik Nauczyciel z Przedszkola w Czuszowie oraz Ewa Kopeć wspaniale zabawiały dzieci. Każde dziecko zaprezentowało przed gośćmi i Panem Andersenem swoje piękne baśniowe stroje. Gdy są urodziny to musi być tort i "sto lat" dla solenizanta. W zamian za to wszystkie dzieci otrzymały od p.Andersena autograf napisany gęsim piórem maczanym w atramencie.

Po kolacji dzieci wyruszyły na poszukiwanie "czarodziejskiej skrzyni i skarbu" ukrytej na placu biblioteki. Po dłuższych poszukiwaniach okazało się, że znaleziono dwie skrzynie, zapełnione skarbami i słodyczami.

(fot. Krystyna Błaut)
     Następnie dzieci wzięły udział w "Pidżamowym Party" polegającym na dalszej zabawie ale już w przebraniu do snu. Ogromną frajdą była zabawa z chustą i taniec z balonami. Doskonale sprawdzili się też w roli aktorów w bajce "Czerwony Kapturek", oraz jako "mistrzowie pędzla" w plastycznym konkursie. Późno w nocy poszły w ruch z półek książki i zaczęło się indywidualne czytanie, które jednak ze względu na ogólne zmęczenie po jakimś czasie zostało zakończone.

Wczesnym rankiem o godzinie 6.30 wszyscy byli już na nogach. Po śniadaniu i otrzymaniu "Certyfikatu Nieulęknionego" rodzice zabrali swoje pociechy do domu.

Ta impreza czytelnicza ta jak wiele innych organizowanych przez Bibliotekę mogła się odbyć dzięki życzliwości, serdeczności, i nieocenionej pomocy rzeczowej i osobistej sponsorów i sprzymierzeńców biblioteki, dlatego wyrażam wszystkim głęboką wdzięczność.

Krystyna Błaut